olimpiskie nimbi

I

migla
migla nāk. kaut kur maļ sudrabu. slapji vēdekļi laipni glaimo. aicinājums tumsā. augšup skrejoši peļu bari. katras mugurā balta acs. galotnēs čiekuri bez astēm un kvēldiegiem. pāri mākoņiem laipas. apmaldos visās pasaulēs. kļūstu vienkāršāks. caurspīdīgā mētelī dzīve neizrāda pretimnākšanu. tās kailie kauli ir ceļazīmes. sekoju tām un apmaldos vēl. nodzēšas telefonu numuri un adrešu atmiņa. milzīgā pūlī palieku viens. pūlis kliedz. tūkstošiem kāju pāru mīda manu galvu. trijās sekundēs nevar iemācīties aizmirst. tāda kļūst migla ko tik labprāt ēduši acu āboli.

divi punkti
lūpas kā pumpuri. ļaudis kļūst laimīgi savos melos. zobi kā ziedi. piemānītas rokas glāsta piemānītas galvas. ausis kā tauriņi. sārtums vaigos no kaisles. kauna vietā acīs tukšums. acis kā uzblīduši punkti divu mirušu teikumu galos. būtiskais ir nesalasāms. lasītāju ēras gals.

mājup
izklāsim visu uz šīs čūskas mēles. nesauksim to vairs par šoseju uz mājām. dadaistu sašķērētos teikumus. princeses špagatu. staļina spalvu latviešu kolibri vēderā. izlijušie hieroglifi ir visu rupjību summa. nekautrējies. slienā nožņaugtais tauriņš esmu es pats. fotogrāfija. parastas lodenes vēsturiskā gaita. tik klibās dzīves pieraksts. mīlestības piepelējušais konservs. kā zelta ritenis. kā mēness sierkrāsas acs. kā pati saule. te nav tuksnesis. klimats mitrs. nav iespējams nenopūt pavisam. gribu nokļūt mājās. kaut uz konservu riteņiem.

divi vairs nekad
divi vairs nekad nevienosies. ir vajadzīgas tūkstošiem plakātu turētājas rokas. jārada speciāls vējš. divi vairs nekad nesaskatīsies. redze ir tikai pirkstu galiem. tie ložņā. lūpas mirkšķina. plaksti aplaudē. diviem vairs nekad nepietiks vienam ar otru. pie gultām stāv rindas. intervē pisuārus. tie runā par vientulību. nolaistais ūdens smejas. ielas ir pilnas pērnā gadsimta ēnām. visas pa pāriem. melnbalta deja. nekāds disko. balti zobi. brīvība no kalcija tabletēm. divi vairs nekad to nepamanīs. bars kļuvis kā viens. vientuļš bars.

invalīda roka
varētu nomierināties. nenorīt spirta malku. nepaslēpties māgas siltumnīcā. varētu pieskarties pretim planējošai plaukstai. varētu tajā iemest vēl vienu monētu. varētu palasīt tās rakstus. varētu ienirt tās dzīvības līnijas upē. varētu ļauties sarukt tās dūrē. varētu kopā ar to piedzīvot triekšanos paēdušā mūlī. varētu kopā ar to izjust roku dzelžu dzestrumu. varētu kopā ar to visu ko. ja tā nebūtu manis paša pēdējā roka.

pablo neruda
nerudas bērni iztek kā acis. sarkani ķirši. lielgabalu ielas. pagātnes neatlaidīgā piesūkšanās. mēs esam cilvēki. baloži kliedz. maizes veikala skatlogā dibens. acīs politika. ausīs statistika. nāsīs čīles smārds. nobela dinamīts mieram. pēc diviem vai trim gadiem viņš nomira. anamnēze. knapi atceros savu kodu. tiktāl par dzeju.

revolūcija
revolūcija tavā maigajā čemodānā. trompetes un žņaugi. nagu melnums vai zilums. elkoņu nācijas triumfs. bezdzimuma muskulis. sirsnīgs bruģis un žilbinoša tumsa. tik ērti visās šajās siltajās kabatiņās. briest dumpis. izdodas formulējums. laizāma definīcija. projekta lego. mēs esam vienoti. mūsu rīklēs tas skan. vairāk kā septiņu nošu ilga gatavošanās. melnbalto taustiņu ierobežojums. latgaļu dūraiņi. arābu dūres. makams. sērdieņu asaras. kanalizācijas redeles. samītu aceņu stikli. tas tur taustās uz provinci. autsaiders. es. tavā maigajā čemodānā.

recošajā saulē
tauriņu lidlauki. mēs atrodam viens otru. uz skumjām kaņepju skudriņām asaru monētas. mirdz lēcu iztvaikojumi. degunu vaļi bīstas uznirt. ziedi aizpilda kaktus. karceris izskatās apaļš. uzsildīta tikšanās globusa vēderā. ietves līdz slieksnim apēstas. pilsētnieku kauli svin demonstrācijas. lielais piemineklis grimst siekalu jūrā. asiņains liedags. brūnas ciskas. recošās saules staros jauni burti. un gredzeni. kā ēdienu atliekas. kā vakarēdienu atliekas. kā akmeņi. kā ikri. dvēsele pie dvēseles. dvēsele pie dvēseles. tirgus ledū.

vīrusa medūzu mēnesis
medūzu valsis. sēņotāji pilniem krūšu kurvjiem. priežu mastos mākoņu dvieļi. pensionāri ravē kāpas. pamesti tetovējumi un neiesauļojamu ādu komplekti. kurpe. krosene. izsmēķu pilna liedaga rīkle. medūzu valsis un laimīgā jahta. uz klāja mandarīnkrāsas meitene. putu laulību gredzens un aļģu krāsas prieka asaras. pērļu zobi un dzintara lūpas. šokolādes krāsas vīrs šķīstā kreklā. darvā iemūžināti gulbji vēl dzīviem plakstiem. kalpi gļotu maskās. uzkāries dators. nez kurais ministra medūzu mēnesis. ādama kloni vīrusos pārvērš vīrus.

baznīcā
mēs uzposām telpu zivs vēderā. kāda plēsoņa! - reiz domājām. kāds miers! - domājām šovakar. sveču liesmiņu komati bremzē laika tekstu. egļu zari un rozes vāzēs grezno gaidīšanu. drīz viņam jāierodas. viņš mūs ieslēgs te pavisam. mēs esam tā noguruši. mēs vairs nelūdzam neko. drīz paliks tikai liesmojošie komati un viņa asiņu punkts. mēs klusējam. mēs esam svečturi. kuš! dievs mūs lūdz.

14.12.2005. uplejās

II

arestētā pieminekļa pakājē
sasieti vilnas kāpuriem - mēs iztekam mūžus. silto vijumu vairs nebūs. dūnu vērpetes un dūņu raksti. vecu fotogrāfiju zvīņas un visuredzošā mēneszivs. zīlēšana plaukstu protēzēs. aplej man savu nolobīto tetovējumu tēju. es mīlu tevi lūgt. gulta pieceļas stāvus. locītavās čīkst zīdaiņi. resnais spilvens zīž cigāru. mums šī pēdējā dzīve piestāv. es noliecos pār tava groda malu iekosties savu acu ābolos. plunkšķis. nekādas tuvības. mēs esam laimīgi kodēti. sēžam guļus. stāvam guļus. bēgam guļus. lustras pakājē vārās venēras kurkulēnu zupa. jums taču var būt bērni? - jautāju tēvzemei un brīvībai. mēs esam lesbietes - tās atbild un turpina laist olimpiskos nimbus.

mistikas minimums
klibais neražo. viņš ēd mirkļu bumbuļus un vārtās sulīgos nātrājos. lūzt koki. gar skursteni tek. radio ir apbedīts. elektriskajā puskrēslā noraustās mūzika. bet plīts velk. vajag iesēt tikai lociņus. kādu dillīti. kartupeļi atnāk no kaimiņa. maize no veikala. dzeja no dieva. ja klibajam viss būtu kā visiem - viņam nebūtu nekā.

pastarais pavasaris
mušas ir vēja ziedu sēklas. un mākoņu siekalās dzimst spoguļi. bērzu raķetē tāšu taurīti pūš nataša. viņa saķemmējas un ir vienīgā brīvprātīgā ugunsdzēsēja. miljardiem kūlā degošo kukainīšu vēstules dziest viņas poru krāteros. mušas uzzied par vanagiem un kukainīši par staltiem ugunsgrēkiem. cilvēki nomet savas degošās drēbes un pārvācas dzīvot pelnos. ku' kains? - vaicā visu radījušais kosmonauts no debesīm. nataša klusē. ku' kains? - viņš jautā bargāk. kuš! - tāšu taurītē čukst nataša - drīz ziedēs ābels.

peace
mēs aizdarīsim sapņu dinozauru vēdlogus. zāģu skaidu putekšņos noslīks plaukstu laiviņas. zeķēm mirdzēs acis. priecāsies lāpsta. lūpas rāpos augšup pa stiklu. griestu pulkstenī kvēlos pareizie iksi. notikums pēc notikuma raisīs jau otru šūpoļu bizi. tomēr karš nesāksies. kamēr elpos īsktīte.

riņķa teksts
šodien alūksnes mežos pāķi nošāva lāci. nu tas ir beigts un ziņās iegriežas pie visiem. nerūc. ir laipns. to droši var glaudīt. var skatīties lāča zobos. kā huseinam. var likt būrī. var kapā. var vēlreiz nošaut. var izbāzt un rādīt bērniem. bet var arī godīgi aiziet uz kapsētu un visiem apbedītajiem paziņot (arī rainim): pasaule bez jums kļuvusi drošāka. rudenī savu bērnu atkal var nodot internātskolā - lai aug par lāci. šodien alūksnes mežos lācis nošāva pāķi...

roka līdz elkonim siena gubā
siena gubas zaļā zelta sirds. pavasaris stāv uz lauka un sūkā pēdējās ledenes. vējš šķirsta vētru atmiņas. briesmīgā zvaigžņu baktērija ir ceļā. suņu vārdi atbalsojas izcirtumā. sniegpulkstenīte un cirvis. peļķu ekrāni un divas dzērves vīriešu drēbēs. rej suņi - lasa rejoļus.

tumšādainajai spuldzei
kalnā. pretī narcisēm. vecā velēnu planierī. dūrē iežņaugtām smadzenēm vai valriekstu. ar tādu spītu kā odzi. mana viensēta lido. elektriķis ir sektants un halogēns stabā laista tumsu. ziedus atrodu pēc smaržas. sen neelpojušos tā pamodina. pirmā pavasara nakts. ar aizmirsušos sauli kokos. melnajā mirdzumā ņirb putnu sapņu burbulīši. kā sirmas govis. pieslaucu tintnīcu un ļaujos sarūgt par dzejnieku. kamēr putni guļ. kad tie mostas - mana mute ieņem ūdeni.

9.04.2006 uplejas

III

pavasaris
pārskrējis pirmai elpai, delfīna rokturis salveti tīko. lūpu važas kā askorbīnskābes krāteri. iemīlēties visuma karogos un noslāpt skuju zvīņās. teorētiski tā var tikai mātes. vai slāpes. es atveros un izmēru nēzdoga rūtainumu. divas dienas spīdēs saule. trešajā tā līs. zaļās mežģīnēs divas samazgas liek prometejam sinepju plāksterus. pumpuri uz ošu līnijām. pēc gavēņa var gaļu. iesmu svētki.

atklāsme
pavasara kapella. putnu čaulu auskari. redzējuma lielā izteka. dzeltenumā līcis un kāda strauta pīšļi. čiepst akmens. enkurus izmet čiekuri. eži skaita skudras. lielajos vārtos stāv saimnieks. viņš uzrauj baļķi un aizsmēķē lideni. skumjas pēc mīlestības ir celofānas. laimes maisiņos paslēptas milžu olas. divi cālīši vai čalīši. vienalga. tilts savieno vienu krastu ar vienu un to pašu. hieroglifiem uzliets asfalts. tā izšķiļas līdzenums.

latvian republic of iraq
salūts ir neatkarības īssavienojums. viņas mirstošajā galvā savienotas valstis. asiņu divupē vibratora slazds. melnajā namā buša spārnoto fallu apvij dzeloņburgers. beigts komponists mālainu seju dzeltē starp nāvi un aizliegto uzvaras augli. ripojošie tomāti ir raudātās asinīs novārtīti acu āboli. ziņas lasa pederasts. latvijas radio 3, 2, 1... sēne. uzvaras tārpu sammits. vai hokejs.

zivs piesaukšana
lietainā vāzē tējaskoka zars. uz vaiga avarē asaru kariete. odu spieķi poras dara dziļākas. lai vēdinās mirušās dzīles. no putekšņiem atbrīvotas mugursomas. elpas vilcieni pilni tūristu kātu līķiem. logos ziedi. veselas lielveikalu pļavas. uz kases aparātiem snauž titāni. knuts skujenieks lasa voblu: turīnu... urīnu...

dita. normunds.
es nolakoju plakstus. es pasniedzos neredzēt. es cerēju parakties zem jēgas. es gribēju redzēt otrādi. es gribēju būt atšķirīgs. sekvojas jokoja. džinsi dzēla. mēs stāvējām sīki. visi vienādi ravējām stakļu siltumnīcas. smakām. odām. mazi. smirdīgi. vienlīdzīgi. bijām atvaros mirēji. alternatīvie. dita. normunds. visur vieni un tie paši. dibenu daivu sejām. vagīnu angīnās svīstoši. mēs bijām nokavējušies tikai par vienu likteni. cerībā satikt ārstu.

adorācija
pa sirdi ar lignīna cigāru. tiekamies lubeņu dzejā. vai filmās ar auskaru dzelžiem. ar arestētiem fīreru gaiļiem un dejotājām uz kailiem vadiem. asins skurbuma vējos. trektera noderīgumā un svinīgos asinspārlējumos. pie letes. pie lelles mutes. pie skūpstiem trenētu vaigu bedrītēm. aprokot laiku un putekļu pingvīnus. ieurbt ziepju kokā nozīmē visu turpmāko dzīvi pavadīt annas istabā. jūru no tavām spalvām tur izlasīs getliņu kroņpincente. uz dušas sēkļa. veca ziliņa zaļajā sēdeklī. sabraukto ežu dvēseļu plīvurā. laulāta ar dzīvības pēcpusi. viena. kā cionists irānā. ka ciankālijs zobā. kā hokejs debesīs. nemeties neceļos!

meties ceļos!

07.05.2006. uplejās

IV

ežos
vidējais kupols iebruka. brunčos sinepes. piekūna putekšņi tējkarotēm. es gribu iztaisnot ilgas. suņa skelets kaitina. pienenes rej dzeltenu. iztaisno asti un viss beigsies. zeķubikšu kolekcionāru siekalas. prezidentes uznāciens. mūmiju pakaļu salūts. trenēti viesi. figūru saraksts. sfinksu maigums. stalaktītu frizūras. purvciemā mēli izkar deviņstāvu bankomāts. es tev visu kādreiz atdošu. pīļu olas ripo dīķī.

izvešanas/atvešanas dziesma
gāzētā rudens automāts. atceries lūpu mazuļu vairošanos. tādi bēbji bij tikai pie māras. dīks: dzej' bojā! bārbijas čurā pravietojumus. viens neklausās. sarkanbaltsarkanas plaušas. mugurkaulu līkie masti. es saplūstu ar nāciju. tintes zivs smaids. plūdoņa pazudušais. ir jau vēls. kuibiševas operā iestudēta mēbeļu demobilizācija. atved laimi atpakaļ mājās! kaut roku dzelžos.

šķīstība
mīlestības krociņās zīdlaipiņas. pārtecēt izmisumam - nieks. meļu medainās medaļas. atvēzējies un nomirsti viņas matiņos. viņa ir tava sieva. skudras to skaidro un būvē piramīdas. faraons ir sīriešu dzimuma un noskaņots neklausīties vēlētājos. izliekam mīnas. palaižam raķetes. bērni smejas. bērni raud un smejas. mātes satrūkst gabalos. divupes asaru krāteros snieg aukstas smiltis. es tevi mīlu. tu esi mana sieva. mēs vēl esam dzīvi. vēl pateiksim. kalla vai narcise nolieksies. viss debesjums nolieksies. sāls nekūst uz mēles. ledenes arī. sadalās tikai tikai tikai līķi. būsim augstprātīgi nešķīst. būsim. šķīsti.

pirms sirdspilieniem
tējkanna. cepums. nav svarīgi gadi. krūtis dīgst no gliemežnīcām. tu esi stāvus debesīs staigule. dzimusi gumijas džinsos. saulrieta apskauta. skatiena apzagta. es klauvēju pie tavas bērnišķīgās tumsas. stikls ir melns. plaisā vīd hameleona validols. nevarīgi pasmejos. iekāpju karietē. tā kursē ik dienas. līdz katram sava tuvākā dīķa malai. līdz līķmalai.

pavasaris lielveikalā
liela istaba bērzu sienām. tikko dīgusī zāle skaita basās pēdas. divas ir kā mīksti dimanti. nadziņu balss vēl pirms sienāžiem. kukainīši trokšņo. pat nedzird vēju. vēja nav. ir tikai tā suņi. skudru vēderiem nesdamies noslīkt plaukstošu gundegu viļņos. laipna pārdevēja sver vēžus.

fitness
zemeņu basajās kājās tikko tamborēta torte. čemodāns nolaizījies līks. meitene mezglainu mēli. viss ar kaut kādām vājībām. pat vecā revolūcija. karabīnes gurnos sešas vai septiņas matrjonas. eskalācija. notikums saucas karš. kāršu namiņš. vai garšas recepte. es gribu atgūt visas maņas. nomirsti! vingro!

krīts
vīns līnijām. vīna vilcieni. piedzērušās sliedes. atšķir žurnālu un izlasi. tu neko vairs par sevi neatklāsi. visi guļ kaili. kā citroni. tikai kurkulis zīmē rītu. mātei vardei nozadzis līko taku. meimuro nu uz mājām. lai kaut viss debesjums zem tava jumta. krīt krīta zvaigzne. lec lēcā varde.

07.05.2006. uplejās


« Atpakaļ
krusta skola
email:
mūzikamūzikax-parlaments